کمپرسور و پمپ باد تک فاز

کمپرسور و پمپ باد تک فاز

شرکت بادبان سازنده انواع کمپرسور های باد ایستاده و خوابیده تک فاز و سه فاز در ظرفیتهای مختلف میباشد .

قدرت کمپرسور هوا هیچ ارتباطی با تکفاز یا سه فاز بودن الکتروموتور شما ندارد . پس اگر برق شما تکفاز هست باید از پمپ باد تکفاز استفاده کنید و اگر برق سه فاز دارید کمپرسور باد سه فاز انتخاب صحیحی برای شما است.

تفاوت الکتروموتور سه فاز با تکفاز

 1. راندمان الکتروموتور های سه فاز از الکتروموتور های تک فاز بالاتر می باشد.
 2. الکتروموتور های سه فاز ترک راه اندازی بیشتری دارند.
 3. الکتروموتور های تک فاز در توان محدودیت دارند و حداکثر میتوانند تا توان ۳ کیلووات تولید کنند.
 4. الکتروموتور های سه فاز جریان کشی کمتری نسبت به الکتروموتور های تک فاز دارا می باشند.
 5. عموما الکتروموتور های سه فاز لرزش کمتری نسبت به الکتروموتور های تک فاز دارا می باشند.

ویژگی های الکتروموتور های تک فاز

 1. در الکتروموتورهای تک فاز از دو سیم پیچ که یکی از آن سیم پیچ ها سیم پیچ اصلی و دیگری نقش سیم پیچ راه انداز را دارد که استاتور موجود در الکتروموتور را با اختلاف زاویه ۹۰ درجه الکتریکی نسبت به یک دیگر قرار می دهد . نقش سیم پیچ راه انداز ایجاد یک میدان الکتریکی دوار است که برای شروع به کار الکتروموتور لازم می باشد. بعد از استارت موتور، سیم پیچ راه انداز می تواند از مدار خارج گردد.
 2. الکتروموتور های تک فاز دارای انواع مختلفی هستند که شامل الکترو موتورهایی با فاز شکسته ، خازن دار ، قطب چاکدار ، دفعی ، اونیورسال ، سنکرون می باشند .
 3. در الکتروموتورهایی با فاز شکسته سیم پیچ اصلی با تعداد دور و قطر زیاد و سیم پیچ فرعی با تعداد دور و قطر کم انتخاب می گردد و بعد از راه اندازی، سیم پیچ راه انداز به وسیله کلید گریز از مرکز از مدار خارج می گردد . این نوع از الکتروموتورها دارای گشتاور راه اندازی کمی هستند.
 4. در الکتروموتورهای خازن دار سری که دارای سیم پیچ فرعی است یک خازن قرار دارد که این نوع الکتروموتورها به سه دسته که شامل خازن موقت ،خازن دائم ،خازن دائم و موقت ساخته می شوند.
 5. موتور با قطب چاکدار سیم پیچ فرعی ساخته نمی شود در عوض به جای آن یک حلقه اتصال کوتاه مسی یا آلومینیومی روی استاتور موجود است. این موتور تا توانهای ۱۲۰ وات ساخته میشوند.
 6. الکتروموتور اونیورسال دارای روتور سیم پیچی شده هستند و میتوانند با برق متناوب و مستقیم کار نمایند . این الکتروموتور ها دارای یک عدد جاروبک و همچین یک عدد تیغه کلکتور هستند . سرعت این نوع از الکتروموتور ها تا بیست هزار دور در دقیقه می رسد . و در وسایل خانگی چون جارو برقی و چرخ گوشت وآسیاب کاربرد دارد .
 7. برای تغییر جهت چرخش الکتروموتورهای تک فاز باید جهت جریان در سیم پیچ اصلی نسبت به فرعی یا فرعی نسبت به اصلی عوض گردد.
 8. از رابطه ۶۰ F/2P می توان سرعت سنکرون در موتورهای القایی را محاسبه کرد که در این رابطه F فرکانس و ۲p تعداد جفت های قطب هستند.
 9. در الکتروموتورهای تک فاز که کلید گریز از مرکز دارند آن کلید گریز از مرکز در ۷۵ درصد دور نامی عمل می نماید و سیم پیچ فرعی را از مدار خارج می سازد .

ویژگی های الکتروموتور های سه فاز

سرهای هر سیم پیچ در استاندارد IEC با حروف U1,V1, W1 و انتهای هر سیم پیچ با حروف U2 , V2, W2 مشخص می گردند .
سرهای هر سیم پیچ در استاندارد VDE با حروف U , V ,W و انتهای هر سیم پیچ با حروف X, Y, Z مشخص می گردند.

 1. الکتروموتور سه فاز را میتوان به دو روش ستاره ای و یا مثلثی که به نوع الکتروموتور بستگی دارد راه اندازی کرد .
 2. در اتصال ستاره ای سه سر U2,V2,W2 به یکدیگر وصل گردیده و به سرهای U1,V1,W1 به ترتیب به فازهای L1,L2,L3 متصل می شود .
 3. در اتصال مثلثی فاز L1 به دو سر U1,W2 و فاز L2 به دو سرV1 , U2 و فاز L3 به دو سر W1, V2 متصل میشوند .
 4. ولتاژ رسیده به هر سیم پیچ موتور در حالت مثلث ١.٧برابر حالت ستاره ای می باشد . به عبارت دیگر ولتاژ دریافت شده به هر سیم پیچ موتور در حالت ستاره ١.٧/١برابر حالت مثلثی می باشد .
 5. جریان عبوری از هر سیم پیچ در حالت مثلث ١.٧برابر حالت ستاره است .به عبارت دیگر جریان عبوری از هر سیم پیچ در حالت ستاره ای ١.٧/١ برابر حالت مثلثی می باشد .
 6. توان الکتروموتور در حالت مثلثی ۳ برابر توان همان الکتروموتور در حالت ستاره ای است پس می توان نتیجه گرفت در جاهایی که به توان بالاتری نیاز دارید از حالت مثلثی استفاده نمایید اما باید به ولتاژ خط نیز توجه کرد که در ادامه به آن می پردازیم.
 7. در روی پلاک الکتروموتورهای سه فاز عبارتی مشابه Y 380 موجود است که نشان دهنده ولتاژ قابل اتصال در حالت ستاره ای می باشد . در این مثال الکتروموتور در حالت مثلثی باید به شبکه ای وصل گردد که ولتاژ خط آن ۲۲۰ ولت و به شبکه ای میتواند ستاره وصل شود که ولتاژ خط آن ۳۸۰ ولت باشد .
 8. موتور سه فاز دارای ۳ سیم پیچ می باشد که نسبت به هم روی استاتور ۱۲۰ درجه الکتریکی اختلاف مکانی دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
بادبان| کمپرسور باد | کمپرسور هوا