کمپرسور اسکرو

انواع کمپرسور اسکرو

شرکت بادبان بزرگترین مرکز تخصصی طراحی و ساخت انواع کمپرسور اسکرو در ظرفیتهای مختلف میباشد . لطفا جهت اطلاع از مشخصات فنی کمپرسور اسکرو ، و قیمت ها روی لینک فروشگاه بادبان کلیک بفرمایید .

نوعی کمپرسور اسکرو جابجایی مثبت است که از مکانیزم روتاری (دورانی) برای متراکم کردن گاز استفاده می‌کند. کمپرسورهای باد اسکرو معمولا در جایی که نیاز به حجم هوای متراکم زیادی باشد و کمپرسورهای پیستونی جوابگوی این نیاز نباشد استفاده می‌شود.
از آنجایی که عمل مکش و دهش در این نوع کمپرسور یک عمل پیوسته‌است، برعکس کمپرسورهای پیستونی جریان دارای موج یا ضربه (Surge) نیست . با چرخیدن روتورها دندانه‌ها در هم درگیر شده و محفظه ای را بین کمپرسور و روتورها ایجاد می‌کند. این چرخش حلزونی در محفظه باعث می‌شود گاز از طرف ساکشن یا ورودی وارد شود و به سمت فشرده سازی حرکت کند. این محفظه‌ها به دهانه ساکشن متصل هستند و از طریق پورت‌هایی به محفظه‌های بزرگتری متصل می‌شوند آنگاه جریان گاز از دهانه عبور می‌کند.
طراحی کمپرسور اسکرو در برگیرنده مزایای ماشین‌های با جابه جایی مثبت و دوار است که استفاده از این نوع کمپرسور برای رنج گسترده‌ای از کاربری‌ها و فرایندهای گازی مناسب می‌سازد.

انواع کمپرسور اسکرو

 1. کمپرسور اسکرو دارای دو نوع خشک ( oil free )
 2. کمپرسور اسکرو روغنی ( oil inject )

کمپرسور اسکرو روغنی

کمپرسورهای اسکرو روغن به‌طور مداوم و پیوسته برای روانکاری و آب‌بندی به یاتاقان‌ها و ایرندها تزریق می‌شود. این روغن در هنگام خروج، از هوا جداشده، فیلترشده و پس از خنک کاری به سیستم بازگردانده می‌شود. مزیت کمپرسور اسکرو روغنی این است که روغن باعث اصطکاک کمتر می‌شود و درجه حرارت کمپرسور پایین می‌آید.

کمپرسور اسکرو می‌تواند دور بالایی را تحمل کند و کارایی خیلی بیشتری در مقایسه با مدل کمپرسوراسکرو بدون روغن دارد و اکثرا فشار ۸ بار را دارند یعنی فشار هوای خروجی ۸ برابر فشار هوای ورودی است ولی گاهی این نوع کمپرسورها را تا فشار ۱۴ بار نیز می‌رسانند.

کمپرسور اسکرو خشک

این نوع کمپرسور اسکرو همان‌طور که از نامش پیداست کاملا خشک بوده (oil free) و هیچ روغنی در آن وجود ندارد . این نوع کمپرسور اسکرو به دلیل اینکه فاقد روغن می‌باشد در صنایع دارویی و غذایی کاربرد فراوانی دارد. این مدل از کمپرسورهای اسکرو نمی‌توانند دور بالا را تحمل کند و همچنین توانایی کار در دماهای بالا را ندارد. حداکثر نسبت فشار آن سه بار می‌باشد، یعنی فشار هوای خروجی ۳ برابر فشار هوای ورودی کمپرسور افزایش فشار می‌یابد . به طور کلی کمپرسور اسکرو اویل فری به نسبت نوع روغنی از حساسیت بالاتری برخوردار است و نیاز به تعمیر و نگهداری دقیق تری دارد.

پمپ باد

انواع کمپرسور اسکرو دارای دو نوع خشک oil free و روغنی oil inject هستند

کمپرسور اسکرو مدل oil free همانطور که از نامش مشخص است کاملا خشک بوده و هیچ گونه روغنی ندارد این کمپرسور بدون روغن کاربرد فراوانی در صنایع دارویی و غذایی دارد به علت اینکه روغن به این انواع کمپرسور اسکرو وارد نمی شود این مدل از کمپرسورهای اسکرو نمی توانند دور بالایی را تحمل کنند . حداکثر فشار را تا ۳ بار دارد یعنی هوای خروجی ۳ برابر هوای ورودی کمپرسور افزایش فشار می یابد.

انواع کمپرسور اسکرو مدل oil inject همانطور که از نامش پیدا است روغن به طور مداوم و پیوسته به برینگ ها و نیز خود پیچ تزریق می شود .

مزیت کمپرسور اسکرو روغنی اینکه روغن موجود موجب کمتر شدن اصطکاک می شود و درجه حرارت کمپرسور پایین می آید . این مدل از کمپرسور اسکرو می تواند به راحتی دور بالایی را تحمل کند و کارایی خیلی بیشتری در مقایسه با مدل کمپرسور اسکرو بدون روغن دارد و اکثراً فشار ۸ بار را دارند یعنی فشار هوای خروجی ۸ برابر هوای ورودی است ولی گاهی این نوع کمپرسورها را تا فشار ۱۳بار نیز می رسانند .

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

به خاطر آنکه هوای محیط اطراف آلوده هست و گرد و غبار در هوا وجود دارد این هوا که توسط هواساز یا همان روتورهای مارپیچی به داخل کمپرسور مکش می شود به مرور باعث صدمه دیدن کمپرسور می شود پس برای اینکه جلوی آسیب احتمالی را بگیرید باید حتما یک فیلتر هوا برای کمپرسور اسکرو نصب کنید.

کنترل کننده ورودی هوا به هواساز اسکرو ( Load / unload control)

در انواع کمپرسور اسکرو کنترل فشار هوا توسط آنلودر یا رگولاتور انجام میگیرد که عمل باز و بسته شدن آنلودر توسط شیر برقی متصل به آنلودر که در حالت عادی بسته بوده و در هنگام جریان باز می گردد تا مکش هوا توسط ایرند انجام پذیرفته و به سمت فشرده سازی میرود .

به محض اینکه فشار به میزان استاندارد رسید این شیر بسته می شود و از این پس فرایند مکش هوا داخل هواساز متوقف می شود.

خوب است بدانید که اسکرو از نظر لغوی به معنی پیچ هست و فرایند متراکم کردن هوا در محفظه ای به اسم بلوک اسکرو یا Air End بوسیله یکسری پیچ که نر و مادگی هستند و این پیچ ها خیلی به هم نزدیک هستند و فاصله اشون از هم خیلی کم هست قرار دارند و در حال چرخش هستند .

کمپرسور اسکرو می تواند برای شما هوای فشرده را با فشار و ظرفیت های متنوع و بیشتری را تولید کند .

هواساز انواع کمپرسور اسکرو (Rotary screw airend) چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

پر طرفدارترین نوع کمپرسور امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توسعه صنعت به منظور تولید هوای فشرده ، کمپرسور اسکرو می باشد . کمپرسور اسکرو در مقایسه با کمپرسور پیستونی مزایای زیادی دارد و به علت طراحی و ساختمان خاص داخلی که دارد لرزش و صدای خیلی کمی دارد به طوری که حتی در یک واحد مسکونی به راحتی می توانید از آن استفاده کنید .

همانطور که قبلا گفته شد هوا محیط بوسیله روتور مارپیچی مکش شده و فرایند متراکم سازی صورت می پذیرد از آنجایکه روغن به صورت خودکار به این واحد تزریق می شود باعث می شود که واحد هواساز کمپرسور اسکرو خنک شود و از طرفی موجب آب بندی و پر شدن فضای خالی میان دو روتور می شود .

کمپرسور اسکرو

مخلوط هوا و روغن در کمپرسور اسکرو

وظیفه شیر یکطرفه این است که ترکیب هوا و روغن را از هواساز خارج می کند و اجازه نمی دهد که دوباره روغن به واحد هواساز بازگردد .

تعمیر کمپرسور اسکرو

مخزن جداکننده روغن از هوا ( سپراتور ) چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

همانطور که از نام سپراتور مشخص است در این مخزن، روغن از هوا تفکیک می شود همانطور که می دانید روغن موجود در هوا بر اثر نیروی گریز از مرکز از هوا جدا می شود . روغن در پایین مخزن سپراتور انباشته می شود که این روغن مجددا به واحد ایرند ( هواساز ) بازگرداننده می شود .

رادیاتور اسکرو

رادیاتور کمپرسور اسکرو چیست چه کاری انجام می دهد ؟

در این مرحله هوای فشرده که خیلی گرم است و دمای حدود ۸۰ درجه دارد باید خنک شود و دمای آن به ۲۵ – ۴۰ درجه برسد سپس از کمپرسور خارج شود.

این فرایند در رادیاتور انجام می پذیرد. علاوه بر این روغن هم باید خنک شود که روغن گرم به بخش دیگر رادیاتور که مخصوص خنک سازی روغن است می رود و آنجا توسط یک شیر ترموستاتیک میزان سرد شدن آن کنترل می شود.

نکته مهم : زمانیکه دستگاه به مدت طولانی خاموش باشد و دمای روغن نیز پایین باشد شیر ترموستاتیک مسیر ورود روغن را به رادیاتور می بندد.

کمپرسور نوع روغنی ( oil compressor ) چیست ؟

برای اینکه اصطحکاکی که بین قطعات ثابت و متحرک وجود دارد کاهش یابد، با تزریق کردن روغن به هوای وارد شده به کمپرسور و چرب نمودن هوا، روغن بین قطعات رفته و باعث می شود عملیات روانکاری داخلی بین رتور و بدنه ایجاد شود.

در قسمت خروجی کمپرسور، یک فیلتر نصب می شود تا روغنی که همراه هوای خروجی وجود دارد دوباره جدا شود و به مخزن اصلی روغن باز گردد.

مشخصات فنی و برند قطعات کمپرسور اسکرو چیست ؟

8 thoughts on “کمپرسور اسکرو

 1. از ارایه مطالب خوبتان برای آموزش بسیار تشکر وامیدوارم در ادامه مسیر موفق باشید

 2. باسلام و عرض تشکر از ارائه مطالب مفیدتون
  لطفا میشه بفرمایید موقعی که کمپرسور درحالت آنلود قرار گرفته و آنلودردریچه مکش هوارابسته چرا باید موتور و ایراند همچنان به گردش خود ادامه دهند؟
  آیا این امربه دلیل گردش روغن درمدارمربوطه از سپراتور به رادیاتور و درنهایت ایراند است؟
  یعنی در این حالت گردش اسکروها سبب ایجاد فشارمنفی و مکش روغن درمدارمربوطه است؟
  باتشکر

  1. سلام
   به علت اینکه کمپرسور اسکرو در حالت BYPASS می رود . برای توضیحات بیشتر می توانید با شماره شرکت ۰۲۱۴۶۸۴۴۱۶۷ تماس حاصل فرمایید و با مهندس رجبی در این زمینه صحبت کنید.

 3. باسلام
  ما آنلودرکمپرسوربازکردیم ودوباره بستیم .حالا روغن کمپرسورکف میکند.
  حالا سوال پیش اومده که امکان داره شلنگ های آنلودراشتباه بستیم واین باعث این مشکل شده
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   کف کردن روغن به علت عدم استفاده از روغن مناسب کمپرسور اسکرو می باشد . روغن مناسب کمپرسور اسکرو VDL می باشد . جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شرکت اسکروسازان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
بادبان| کمپرسور باد | کمپرسور هوا