مشخصات فنی درایر تبریدی

درایر تبریدی

آسان ترین و اقتصادیترین راه برای جداسازی آب از هوای فشرده نصب درایر تبریدی در سیستم هوای فشرده می باشد. با نصب درایر از رطوبت و زنگ زدگی سیستم لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کنید . هوای کمپرسور وارد درایر می شود و رطوبت آن گرفته شده و هوای خشک وارد کمپرسور می شود. درایر گروه صنعتی اسکروسازان علاوه بر نصب و راه اندازی آسان، دارای ساختاری ساده و خدمات پس از فروش نیز می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات فنی به فروشگاه بادبان مراجعه یا با ما تماس بگیرید .

ویژگی منحصر به فرد درایر تبریدی ( میکروپور – ترکیه ای )

  1. سیستم مصرف انرژی بهینه
  2. دارای میکروفیلتر اولیه و ثانویه
  3. گاز مصرفی R134a
  4. مبدل حرارتی آلومینیومی
  5. نمایش دیجیتال وضعیت دستگاه ( Digi – pro )
  6. کنترل هوشمند و لحظه ای وضعیت دستگاه
  7. افت فشار کمتر
  8. صدای کمتر

درایر تبریدی خشک کن ( رطوبت گیر هوای فشرده کمپرسور باد )

برای حذف کامل رطوبت از هوای فشرده از دستگاهی به نام درایر استفاده می شود. در واقع برای جلوگیری از ورود رطوبت به سیستم های پنوماتیک و یا برای جلوگیری از بروز زنگ زدگی و پوسیدگی ماشین آلات باید از درایر استفاده کرد . به طور کلی می توان بگویم که این دستگاه براساس فرآیند سرد کردن و پایین آوردن دما می تواند رطوبت را به طور کامل از هوای فشرده حذف کند.

نکات مهمی که در زمان خرید درایر ( رطوبت گیر کمپرسور ) باید بدانید

مهمترین نکته ای که شما باید به آن دقت کنید این هست که ظرفیت درایر شما حتما باید ۲۰ درصد از ظرفیت کمپرسور باد شما بیشتر باشد چرا که اگر برابر باشد یا کمتر از ظرفیت شما باشد باعث گرم شدن درایر و پایین آمدن راندمان کار می شود.

و نکته مهم دیگر که باید به آن توجه کنید این هست که محلی که شما قصد دارید دستگاه درایر را در آن قرار دهید باید مسقف باشد و اینکه حدود ۵۰ سانتی متر فضای باز در اطراف درایر ( رطوبت گیر هوا ) وجود داشته باشد.
و آخرین نکته مهم این هست که زمانیکه شما می خواهید این دستگاه را روشن کنید سعی کنید بعد از ۴ ساعت که این دستگاه در جای خود ثابت بود، دستگاه را روشن کنید.

در واقع می توانم اینطور برایتان توضیح بدهم که ۱۵ دقیقه جلوتر باید این دستگاه روشن شود و بعد از ۱۵ دقیقه شما می توانید دستگاه کمپرسورتان را روشن کنید.

و موقع خاموش کردن دقیقا باید تمامی این فرآیند را معکوس انجام دهید. یعنی در ابتدا دستگاه کمپرسور باد خاموش شود و بعد دستگاه درایر…

درایر تبریدی ( رطوبت گیر برای خشک کردن هوای کمپرسور ) چیست

درایرها ( رطوبت گیر هوای کمپرسور )، وظیفه محافظت از ماشین آلات و ابزارهای بادی و پنوماتیک را به عهده دارد. گروه صنعتی اسکروسازان، با کیفیت ترین و بهترین درایرهای تبریدی را ارائه می کند.

چگونه درایر تبریدی عمل می کند

دستگاه درایر تبریدی وظیفه تفکیک کردن بخار و آب را از هوای کمپرسور دارد. که این کار بر اساس یک فرآیندی از طریق خنک کردن و کاهش دمای هوا صورت می پذیرد.

دستگاه درایر تبریدی را بعد از مخزن کمپرسور نصب می کنند تا هوایی که وارد درایر تبریدی می شود تا دمای ۳ درجه سانتیگراد خنک می شود. نکته ای که قابل توجه است این است که هر چقدر دما کاهش پیدا کند قابلیت نگه داشتن رطوبت در هوا را کاهش می یابد. در نتیجه در این دما همه ذرات آب و بخار از هوا تفکیک می شود که در آخر توسط یک شیر تخلیه برقی براساس یک زمان بندی مشخص از درایر خارج می شود.

چرا باید بعد از کمپرسور درایر تبریدی نصب شود

از آنجاییکه درون مخزن همه کمپرسورها آب وجود دارد و از طرف دیگر هوایی که درون مخزن کمپرسور هست دارای رطوبت حل شده خیلی زیادی هست که در نتیجه زمانیکه این آب به همراه هوای مربوط به خطوط انتقال هوا می رود موجب صدمه دیدن قطعات صنعتی، جک های بادی و شیر برقی ها می شود.

برای اینکه جلوی این آسیب دیدن شوید باید به طور کامل آب و رطوبت را از بین ببرید که برای اینکار باید از درایر تبریدی یا خشک کن Dryer استفاده کنید.

اصول کار درایر تبریدی یا خشک کن به این صورت است که طبق یک فرآیندی شروع به کم کردن دمای هوا از طریق خنک کردن آن می شود. که در نتیجه این عملیات موجب می شود بخار و آب موجود در هوای کمپرسور از همدیگر تفکیک شود.

دستگاه درایر تبریدی را بعد از مخزن کمپرسور نصب کنید با این کار هوایی که به داخل دستگاه می رود تا دمای ۳ درجه سانتیگراد خنک می شود لازم به توضیح است که هر اندازه که میزان دما کاهش پیدا می کند قابلیت نگه داشتن رطوبت در هوا نیز پایین می یاید.

پس در این دما همه ذرات آب و بخار از هوا به طور کامل تفکیک می شود که در آخر توسط یک شیر تخلیه برقی به صورت زمان بندی شده از درایر تبریدی ( درایر یخچالی ) بیرون می رود.

چگونه درایر تبریدی را راه اندازی کنید

پس از اینکه اتصالات را انجام دادید باید حداقل ۴ ساعت منتظر بمانید تا گازی که درون درایر هست به صورت ثابت در بیاید.
بعد درایر را روشن کنید و پس از گذشت ۱۵ دقیقه که درایر کار کرد، شیر مخصوص باد مخزن را به آهستگی باز کنید توجه کنید که حتما که درایر پیش از وارد شدن هوای کمپرسور به درون آن حداقل ۱۵ دقیقه روشن باشد.

چگونه بهترین سایز درایر تبریدی را انتخاب کنیم

نکته ای که بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید این است که اگر درایری که برای دستگاه خود انتخاب می کنید کوچکتر از حد مورد نیاز باشد موجب گرم شدن بیش از حد درایر شده که همین امر باعث پایین آمدن راندمان می شود. و در نتیجه رطوبت به طور کامل نمی تواند از سیستم هوای فشرده گرفته شود. پس می بینید که انتخاب درست سایز رطوبت گیر ( درایر ) چقدر در کارایی مناسب دستگاه تاثیر دارد و با آن رابطه مستقیمی دارد.

چگونه بهترین درایر را انتخاب کنید ( درایر تبریدی یا درایر جذبی)

درایر تبریدی – رطوبت گیر و خشک کن هوا ( REFRIGERANT AIR DRYER )

درایرهای تبریدی ( خشک کن یخچالی ) به منظور حذف رطوبت موجود در هوای فشرده می باشد به همین خاطر این دستگاه بعد از کمپرسور نصب می شود تا از خردگی و زنگ زده شدن جک های پنوماتیک و ابزارهای بادی جلوگیری شود.این دستگاه همچون یخچال عمل می کند در طی یک پروسه سرمایش ، رطوبت و آب موجود در مخزن حذف می شود و هوای فشرده کاملا خشک تولید می شود.دستگاه درایر تبریدی می تواند دمای هوا را تا دما ۳ درجه سانتیگراد خنک کند . به علت افت دما ، هوا نمی تواند رطوبت را نگه دارد بنابراین همه رطوبت هوا فشرده حذف می شود .

چرا باید از درایر تبریدی استفاده کرد

از متداول ترین دستگاه هایی که می تواند به راحتی به طور ۱۰۰% رطوبت هوا فشرده را حذف کند درایر تبریدی است که این روش کم هزینه بوده و شما به راحتی با توجه به طراحی و کارکرد آسانی که دارد می توانید هوای فشرده کاملا خشکی داشته باشید .درایر تبریدی ، در تجهیزات پنوماتیک کاربرد بسیار فراوانی دارد .

چگونگی عملکرد درایر تبریدی

همانطور که در مقالات قبلی به طور کامل گفته شد اصول کار در درایر تبریدی بدین صورت است که هوای فشرده گرم و دارای رطوبت که از کمپرسور خارج می شود وارد دستگاه درایر می شود و در آنجا تا دمای ۳ درجه سانتیگراد سرد می شود و رطوبت حذف می شود .در این پروسه سرمایش بخارات که در هوا هستند به آب تبدیل می شوند و آب هم توسط شیر برقی که خودکار هست از دستگاه بیرون ریخته می شود و مجدد هوای سرد شده گرم می شود تا به دمای محیط برسد .

درایر تبریدی هوای فشرده

درایر گردشی ( cycling ) :
این نوع درایرها می توانند افزایش و کاهش میزان خنک شدن را طبق هوای مصرفی تنظیم کنند که مهمترین و برترین ویژگی آن صرفه جویی در هزینه برق می باشد .

خشک کن تبریدی غیر چرخشی

این نوع درایرها که سیستم غیرچرخشی دارند پرطرفدارترین نوع درایر است به علت اینکه قیمت مناسب دارد و از نظر نگهداری و تعمیرات کم هزینه هستند .

خرید درایر تبریدی

ماکسیمم فشار : حداکثر فشار درایر بایستی بیشتر از حداکثر فشار کمپرسور باشد .
ماکسیمم جریان : حداکثر جریانی که از درایر می تواند عبور کند بایستی بیشتر از حداکثر جریانی باشد که کمپرسور تولید می کند .
نکته قابل توجه این است که اگر به اشتباه حجم درایر خریداری شده شما کمتر از حجم هوای فشرده کمپرسور باشد موجب کاهش فشار درایر می شود که در نتیجه شما باید فشار کمپرسور بالا ببرید که هزینه برق زیادی متحمل می شوید و خشک کن نمی تواند رطوبت را از هوای فشرده بگیرد .
دمای ورودی : درایر یک حداکثر دمای ورودی دارد که نباید دما از حد استانداردتر فراتر رود چون باعث صدمه دیدن قطعات درون درایر می شود .
بعضی از کمپرسورهای اسکرو After cooler دارند که باعث می شود هوای فشرده تولیدی به دما ۴۰ درجه برسد اما اگر After cooler نباشد دما از ۸۰ درجه سلسیوس بیشتر می شود بنابراین بایستی دمای هوا خارج شده از کمپرسور را بررسی کنید .
ماکسیمم دمای هوای محیط : اگر دمای محیط از حد استاندارد تعریف شده بیشتر شود درایر شما خاموش می شود . در فصل تابستان حتما دما محیط را بررسی کنید .

چگونه بهترین سایز درایر تبریدی را انتخاب کنیم

نکته ای که بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید این است که اگر درایری که برای دستگاه خود انتخاب می کنید کوچکتر از حد مورد نیاز باشد موجب گرم شدن بیش از حد درایر شده که همین امر باعث پایین آمدن راندمان می شود. و در نتیجه رطوبت به طور کامل نمی تواند از سیستم هوای فشرده گرفته شود. پس می بینید که انتخاب درست سایز رطوبت گیر ( درایر ) چقدر در کارایی مناسب دستگاه تاثیر دارد و با آن رابطه مستقیمی دارد.

یکی از سوالاتی که همیشه پرسیده می شود این است که چگونه یک رطوبت گیر هوای فشرده را انتخاب کنیم؟ در اینجا ما همه اطلاعاتی که باید درباره درایر تبریدی و جذبی داشته باشید را در اختیارتان قرار می دهیم تا بتوانید بهترین درایر را انتخاب کنید.

یکی از مهمترین واحدهای سیستم هوای فشرده، رطوبت گیر یا خشک کن هوا هست. اگر شما قصد تولید هوای فشرده برای تجهیزات پنوماتیک و بادی را دارید و به همین دلیل از کمپرسور استفاده می کنید، شما نیاز به درایر دارید تا مانع زنگ زدگی و پوسیدگی در ماشین آلات شود.

لازم به توضیح است که در خیلی از صنایع مانند صنایع رنگ – غذایی – شیمیایی و … به هیچ عنوان نباید در هوای فشرده، رطوبت باشد.

چرا باید از درایر هوا ( Air Dryer ) برای کمپرسور استفاده کنید

درایر هوا که به آن خشک کن نیز می گویند، وظیفه از بین بردن رطوبت موجود در هوا را به عهده دارد. که از این طریق از پوسیده شدن و زنگ زدن ابزارها، ماشین آلات گران قیمت، لوله ها و اتصالات جلوگیری می شود.

چرا در سیستم هوای فشرده، آب وجود دارد

از آنجاییکه نحوه عملکرد کمپرسور بدین صورت است که مقدار زیادی از هوا را مکش می کند و فشار هوای وارد شده در مقایسه با فشار هوا محیط ۷ برابر می باشد و همانطور که می دانید هوای محیط همیشه شامل مقداری آب است که به شکل بخار هست. نکته قابل توجه این است که هوای محیط می تواند فشرده شود ولی آب قابلیت فشرده شدن را ندارد.

برای درک بهتر مطلب گفته شده به این مثال توجه کنید اگر کمپرسور حجم هوا ۷ متر مکعب را مکش کند و شروع به فرآیند فشرده سازی کند در نهایت آن را تبدیل به ۱ متر مکعب هوا با فشار ۷ بار می کند.

۷ متر مکعب هوا که داخل شد شامل آب است که بعد از طی مراحل فشرده سازی، حجم آن به میزان ۱ متر مربع رسیده اما حجم آب هیچ گونه تغییری نکرده است چونکه مایعات قابلیت فشرده شدن را ندارند. یعنی حجم آبی که در ۷ متر مکعب هوا است، در حال حاظر در ۱ متر مکعب هوا می باشد، مقدار آب در مقیاس حجم افزایش یافته است . با افزایش دما، هوا قابلیت بیشتری برای حفظ آب در خود را دارد. و با کاهش دما، قابلیت هوا برای حفظ رطوبت کمتر می شود . به این صورت آب از هوا تفکیک می شود.

لازم به توضیح است که هنگامیکه هوا از کمپرسور بیرون می آید ۲۰ – ۳۰ درجه گرم تر از هوای محیط می باشد. با گذشت زمان هوا درون مخزن سرد می شود و بخار آب که در هوا وجود دارد، به مایع تبدیل می شود و در مخزن جمع می گردد.

چگونه هوای فشرده را خشک کنید

ما در اینجا برای خشک کردن هوا چندین روش را برای شما توضیح می دهیم.

کاهش دما و مجدد گرم کردن هوا

همانگونه که می دانید وقتی دما کاهش پیدا می کند بخار آب به آب تبدیل می شود. حال آن را تفکیک می کنید و دوباره گرم کردن هوا، آن را خشک می کنید این عملیات در خشک کن تبریدی ( یخچالی ) صورت می پذیرد.

جذب شیمیایی

آب که در هوای فشرده وجود دارد از طریق شیمیایی در مجاورت مواد جذب کننده شیمیایی قرار گرفته و زمانیکه آب در مواد شیمیایی حل شود در نهایت آب و مواد از دستگاه بیرون می آید.

جذب سطحی

آب به سطح مواد ( جاذب سطحی ) یا مواد جاذب سطحی قابلیت دوباره تجدید شدن را دارند و به منظور دفع کردن آب این فرآیند درایرهای خوبی سطح اتفاق می افتد.

خشک کن (رطوبت گیر) یخچالی – تبریدی (Refrigerant compressed air Dryer )

اصول کار درایر تبریدی یا یخچالی بدین صورت است که درون خشک کن ( رطوبت گیر ) یک یخچال کوچک قرار گرفته است دمای هوای فشرده را تا ۳ درجه سانتیگراد کاهش می دهد. همانطور که قبلا توضیح داده شده است در دمای پایین بخار به آب تغییر شکل می دهد و از هوا تفکیک می شود بعد هوا که مجدد گرم می شود تا به دمای محیط برسد در این وضعیت هوا دمای بالاتر از ۳ درجه آبی درون خود ندارد.

درایر جذبی چیست و چگونه عمل می کند ( Desiccant Air Dryer )

اصول کار در درایر جذبی ( دسیکانت ) بدین صورت است که با استفاده از موادی که جذب کننده هست آب موجود در هوا را به خود می کشد. یعنی آب به سطح این مواد جذب کننده می چسبد نکته قابل توجه این است که بعد از گذشت زمانی ممواد جذب کننده مجدد احیا می شوند که این فرآیند به صورت خود به خود بوسیله درایر انجام می شود. درایر، هوای داغ و خشک را به مواد جذب کننده می برد تا در آنجا آب را از هوا تفکیک کند.

بهترین انتخاب درایر چیست ( درایر جذبی یا درایر تبریدی )

یکی از متداول ترین سوالاتی که مطرح می شود این است که کدام یک از درایر ها را انتخاب کنند ؟
به طور کلی اینکه شما بخواهید درایر جذبی و یا تبریدی را انتخاب کنید رابطه مستقیمی با دمای هوایی دارد که سیستم در آنجا مشغول فعالیت است. ولی اغلب اوقات درایر تبریدی جوابگوی نیاز شماست.

درایر تبریدی قابلیت از بین بردن آب از سیستم را تا دمای ۳ درجه سلسیوس را دارد. تا وقتیکه دما کمتر از ۳ درجه نباشد هیچ مشکلی از نظر وجود آب برای سیستم بوجود نمی آید. اما اگر سیستم هوا فشرده که شما از آن استفاده می کنید در محیط سردتر یا در فضای باز باشد که دمای محیط کمتر از ۲ درجه برود درایر سیکانت را باید انتخاب کنید تا پاسخگوی نیاز کاری شما باشد.

به چه نکاتی در انتخاب درایر باید توجه کنید

برای اینکه بتوانید بهترین و مناسیب ترین خشک کن با توجه به نیاز کاریتان انتخاب کنید باید به این نکات خوب توجه کنید.

حجم هوا – حداکثر فشار و نوع درایر تبریدی و یا درایر جذبی

لازم به ذکر است که درایرهای تبریدی از نظر قیمت و مصرف انرژی اقتصادی تر هست. فقط قیمت خرید و هزینه مصرف برق تنها هزینه شما نیستند، هزینه های پنهان دیگری در خرید درایر هست:

افت فشار در سیستم

درایر ها به طور عادی موجب کاهش فشار تا ۰٫۳ bar هستند به عبارتی باید کمپرسور خود را در فشار بالاتری تنظیم کنید. که در نهایت باعث مصرف بیشتر برق می شود.

اگر قصد خرید درایر جذبی را دارید، به این نکته توجه کنید که چگونه و به چه روشی فرآیند احیا صورت می پذیرد اگر پروسه احیا مواد جذب کننده از طریق هوای فشرده انجام می گیرد یعنی ۱۵% تا ۲۰% از حداکثر ظرفیت درایر تلف می شود.


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
بادبان| کمپرسور باد | کمپرسور هوا