روش و نحوه محاسبه ظرفیت کمپرسور باد

ظرفیت هوادهی یا دبی کمپرسور

از ساده ترین و در عین حال دقیق ترین روشی که خودتان بتوانید، ظرفیت هوادهی یا دبی کمپرسور را حساب کنید. این روش به شما کمک می کند تا تشخیص دهید آیا کمپرسور بادی که تهیه کرده اید، دقیقا همان ظرفیت هوادهی و یا دبی مورد نیازتان است یا خیر ؟

برای مثال فرض کنید شما یک دستگاه کمپرسور پیستونی یا اسکرو  ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه خریده اید، وقتی حجم هوادهی هواساز شما ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه باشد و از طرفی هم ظرفیت مخزن کمپرسور باد هم دقیقا همان ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه باشد.

زمانیکه دستگاه کمپرسور را روشن می کنید باید به مانومتر توجه داشته باشید ، نشان گر مانومتر برای رسیدن از ۰ به ۱ بار ( BAR ) باید دقیقا ۱ دقیقه زمان ببرد.

حالا فرض کنید شما یک دستگاه کمپرسور باد پیستونی یا اسکرو ۲۰۰۰ لیتر در دقیقه دارید و مخزن کمپرسور شما هم ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه است.

زمانیکه دستگاه کمپرسور را روشن می کنید باید به مانومتر توجه کنید، نشان گر مانومتر برای رسیدن از ۰ به ۱ بار ( BAR ) باید دقیقا ۳۰ ثانیه زمان ببرد.

پس نتیجه می گیریم که در واقع هر چه ظرفیت هوادهی ( دبی ) واحد هواساز کمپرسور شما بیشتر از ظرفیت مخزن کمپرسور باد باشد زمان پر شدن هوای فشرده در مخزن کاهش پیدا می کند.

البته لازم به توضیح است که فقط در مورد این فشار باری یعنی  ۰ به ۱ بار  ( BAR )  صادق است، بخاطر اینکه از فشار باری ۱ به بعد به هر چه هوا متراکم تر بشود زمان آن نیز طولانی تر می شود.

 پارامترهای مهم و روش محاسبه ظرفیت کمپرسور

فرمول محاسبه :                               q2=q1* t1 * t2 * t3 * t4

(متر مکعب بر دقیقه)    q2 =f.a.d (free air delivery nominal capacity

ظرفیت هوای مورد نیاز (متر مکعب بر دقیقه )=q1

ضریب تصحیح مربوط به سایت طبق جدول =t1

ضریب استراحت کمپرسور  (بین ۱۰ تا ۳۰ درصد  )=t2

ضریب نشت کمپرسور (در سیستم توزیع و فرآوری هوا)= t3

ضریب همزمانی =t4

به عنوان مثال برای دسترسی به ۳۰ متر مکعب هوای فشرده ،در یک کمپرسور خانه که ارتفاع محل نصب کمپرسور از سطح دریا ۱۵۰۰ متر و بالاترین درجه حرارت محیط ۴۰  درجه سانتیگراد میباشد (طبق جدول ) ضرایب مشروح بالا بدین گونه خواهد بود

t1 = 1.26

t2 = 1.20

t3 = 1.10

t4 = 0.70

۳۴٫۹۲ =    30(متر مکعب بر دقیقه) *۱٫۲۶ *۱٫۲۰ *۱٫۱۰ * ۰٫۷۰=  q2

با توجه به محاسبات فوق یک یا چند کمپرسور با ظرفیت نامی حداقل ۳۴٫۹۲ متر مکعب بر دقیقه باید در محل کمپرسور خانه نصب گردد، که با توجه به کلیه ضرایب در نظر گرفته شده و محاسبات فوق میتوان حداکثر به میزان ۳۰ متر مکعب بر دقیقه هوای فشرده در مکان مورد نظر مصرف نمود .

کمپرسور پیستونی :

قبل از هر چیزی باید بگوییم اینکه شما کدام یک از دستگاه ها را انتخاب کنید این کاملا وابسته به حجم و فشار مورد نیاز شماست. به طور کلی و جامع اگر بخواهیم برایتان توضیح بدهیم، کمپرسور پیستونی، هوا از طریق حرکت پیستون هایی که داخل سیلندر وجود دارد متراکم می شود.

مدل پیستونی قادر به تهیه طیف گسترده ای از فشار را دارند به طور مثال از فشار ۶ بار تا فشار ۱۲ بار. اگر شما به حجم پایین هوا احتیاج دارید به طور مثال حجم کمتر از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه، دستگاه پیستونی انتخاب خوبی برای شماست.

از آنجاییکه کمپرسور پیستونی اصولا دستگاه کوچک هست که به طور معمول ماکزیمم تا ۷ کیلو وات توان دارند پس برای واحدهای صنعتی و کارگاه های متوسط و کوچک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کمپرسور اسکرو :

اصول کار در دستگاه اسکرو بدین صورت است که هوا با عبور از دو روتور مارپیچی که در حال چرخش هستند متراکم می شود.

اگر نوع فعالیت کاری شما به گونه ای است که احتیاج به فشار کم ۶ بار تا فشار ۱۳ بار دارد ولی از طرفی ظرفیت و حجم بالا ۱۵۰۰ لیتر در دقیقه مدنظرتان است و احتیاج دارید که حتما دستگاه بصورت شبانه روز ۲۴ ساعته مداوم کار کند پس مدل اسکرو گزینه خیلی خوبی برای شماست.

کمپرسور اسکرو از ۱۵KW شروع می شوند تا کمپرسورهایی با ۷۵۰ کیلو وات قدرت الکتروموتور.

کمپرسور هوا پیستونی از ۳ قسمت اصلی تشکیل شده است :

 • مخزن
 • هواساز ( سیلندر )
 • الکتروموتور

در صورتی که در کمپرسور باد اسکرو از قطعات بیشتری استفاده شده است از جمله :

 • ایراند ( Air End )
 • آنلودر
 • الکتروموتور
 • تابلو برق هوشمند
 • رادیاتور
 • فن
 • مخزن سپراتور
 • فیلتر سپراتور
 • فیلتر هوا
 • فیلتر روغن و …..

در واقع کیفیت بالا این قطعات و دقت در مونتاژ آن باعث عملکرد بهتر دستگاه کمپرسورباد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
بادبان| کمپرسور باد | کمپرسور هوا