روغن کمپرسور

روغن کمپرسور

روغن کمپرسور هوا VDL جهت استفاده در کمپرسورهای رفت و برگشتی(پیستونی)، مارپیچی(اسکرو) و تیغه‌ای (ون) تولید می‌شود. از ویژگی‌های این روغن می‌توان به آزاد سازی سریع هوا بدون ایجاد کف در سیستم اشاره کرد. این نوع روغن ها در گریدهای ۳۲، ۴۶، ۶۸، ۱۰۰، ۱۵۰ قابلیت تولید و عرضه را دارند.

ویسکوزیته یا گرانروی

شاید مهمترین عامل در انتخاب کمپرسور هست ، اگر گرانروی روغن خود را اشتباه انتخاب کنید ، مثلا روغن کمپرسور پیستونی که معمولا گرید ۱۰۰ تا ۱۵۰ دارد در کمپرسور اسکرو که باید گرید ۴۶ یا ۶۸ داشته باشد بریزید خیلی زود دستگاه شما از بین خواهد رفت.

افزودنی جهت جلوگیری از کربنی شدن

شاید دیده باشید که روغن شبیه لواشک می شود ، علت این پدیده بالا بودن دما ، وجود ذرات معلق زیاد و یا عدم وجود میزان کافی این افزودنی در روغن می باشد.

معدنی یا سینتتیک

روغن های کمپرسور معدنی قیمت مناسب تر و روان کاری بهتری دارند اما روغن های سینتتیک ، عمر بیشتر ، خنک کاری بهتر ، حمل کمتر با هوا و قیمت بالاتری دارند.

افزودنی جهت جلوگیری از کف کردن

در صورت کف کردن روغن کمپرسور ، روغن وظایف خود را به خوبی انجام نداده و دستگاه شما آسیب خواهد دید.

قیمت روغن کمپرسور پیستونی

برند روغن

روغن ها قیمت های بسیار متفاوتی دارند ، برای یک روغن کمپرسور شما می توانید از لیتری ۴۰ هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان خرید کنید که هیچ گرانی بی علت نیست. مناسبترین و مطوئن ترین روغن کمپرسور اسکرو بازار ایران در حال حاضر روغن بهران میباشد .

روغن کمپرسور هوا ، روغن VDL ، روغن کمپرسور سنتتیک

برخی روغنهای کمپرسور با پایه سنتتیک تولید می گردند. این نوع روغن با پایه پلی آلفا آلفین (PAO) یا پلی آلکالین گلایکول (PG) تولید می گردد و مخصوص روانکاری کمپرسورهای هوا تحت شرایط سخت و دمای بالا می باشند.

این نوع روغن دارای مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون و زنگ زدگی می باشد و دارای شاخص گرانروی بالا نیز هست.

این نوع روغنها باعث بهینه سازی بازده کمپرسور می گردند و دوره زمانی تعویض روغن را تا حد زیادی افزایش می دهد و گاها این نوع روغنها را تا ۸۰۰۰ ساعت کارکرد نیز می توان استفاده نمود.

همچنین این نوع روغنها به علت خاصیت ضد گرفتگی (Anti clogging property) که دارند باعث افزایش عمر فیلتر می گردند و عمر سرویس فیلترها را افزایش می دهند.

چه روغنی داخل کمپرسور ریخته شود

اگر بحث ویسکوزیته باشد ، ویسکوزیته Iso VG 46   و  Iso VG 68 جهت کمپرسورهای اسکرو به ترتیب جهت مناطق گرم و سرد مناسب می باشند . ویسکوزیته روغن مناسب کمپرسورهای پیستونی Iso VG 100   و  Iso VG 150 می باشد . لازم به ذکر است در روغن کمپرسور مخصوصا” کمپرسورهای اسکرو تنها ویسکوزیته ملاک تصمیم گیری نمی باشد ، بلکه تمامی پارامتر ها از جمله نوع معدنی یاسینتتیک بودن آن باید در نظر گرفته شود .

بطور کلی برای کمپرسورها از روغن کمپرسورهایی متنوعی استفاده می گردد  دارای ویسکوزیت های مختلف که می توان از روغن های کمپرسور، موتور، توربین و روغن های کمپرسور تبریدی نام برد. روغن های  هرکدام بنا به ویژگی های خاصی که دارند می توانند در برخی از انواع کمپرسورها کارایی داشته باشند

روغن کمپرسور باد

ویسکوزیته روغن کمپرسور

کمپرسورها را بر پایه ویژگی یکی از موارد بسیار مهم در کمپرسورها استفاده از روغن کمپرسور مناسب در آنها است. روغن کمپرسور نیز مانند روغنهای دیگر از دو بخش اصلی روغن پایه و مواد افزودنی تشکیل شده است که روانکاری، خنک کاری، آب بندی وجلوگیری از خوردگی و سایش از مهمترین وظایف عمومی این روغن ها به شمار می روند.

همانطور که می دانیم در کمپرسورها یکی از عوامل مهم  روغنکاری آن با روغن مناسب می باشد
و عملیات روغنکاری باید با دمای مناسب روغن انجام شود.

خنک کاری قطعات کمپرسور که یکی از دلایل روغنکاری میباشد به خوبی انجام نمی شود. روغنی که برای روغنکاری وارد کمپرسور می شود دمایش بالا می رود و دوباره باید تادمای مناسب خنک شود.مهمترین خواص فیزیکی و شیمیایی در انتخاب روغن مناسب برای کمپرسورها بشرح زیر می باشد

قیمت روغن کمپرسور اسکرو

 ویسکوزیته روغن کمپرسور

ویسکوزیته یکی از خو اص فیزیکی سیال بوده که در مقابل حرکت، تغییرشکل و اصطکاک بین مولکولی مقاومت نشان
می دهد. ویسکوزیته سیالات به ساختمان شیمیائی اجزاء سازنده آن، شکل و اندازه مولکولها بستگی دارد.

شاخص ویسکوزیته روغن

پارامتر فوق بیانگر شدت تغییرات ویسکوزیته نسبت به درجه حرارت می باشد. افزایش شاخص ویسکوزیته بیانگر پائینتر بودن میزان تغییرات ویسکوزیته در مقابل تغییرات درجه حرارت می باشد. شاخص ویسکوزیته برای روغنهای معدنی حدود ۱۰۰ می باشد. روغن های با شاخص ویسکوزیته بیشتر ازکیفیت بالاتری برخور دارند.

 نقطه ریزش روغن کمپرسور

نقطه ریزش یکی از خواص فیزیکی روغن بوده و سیالیت آن را در دماهای کم نشان می دهد و بنابر قرارداد؛ دمائی است که اگر روغن ۳ درجه سانتیگراد سردتر شود، در مدتی کمتر از ۵ ثانیه حرکت نکند. نقطه ریزش روغن درکمپرسور های تبرید و یا آنهائی که در محیط ها ی سرد کار می کنند اهمیت بسیاری دارد.

 فشار بخار روغن

روغن کمپرسور شروع به تبخیر  عبارت است از فشاری که بعد از گرم کردن روغن تا دمای فشار بخار روغن در دما می کند. فشار بخار به عبارت دیگر نشان دهنده فراریت روغن نیز می باشد. هرچه فشار بخار روغن بیشتر باشد روغن دردمای کمتری بجوش آمده و فراریت آن بیشتر خواهد بود.

 نقطه احتراق روغن کمپرسور

حداقل دمایی که با گرم کردن روغن تحت شرایط تعریف شده برای مخلوط روغن – هوا ، قابلیت احتراق در حضورجرقه را داشته باشد.

 نقطه اشتعال روغن کمپرسور

نقطه اشتعال ، حداقل درجه حرارتی است که اگر تحت شرایط استاندارد روغن تا آن دما گرم شود، مقدار بخار حاصل ازتبخیر روغن تا حدی است که اگر روغن در معرض شعله قرار گیرد مشتعل می گردد. نقطه اشتعال تمامی روغن های پایه نفتی با افزایش فشار، افزایش می یابد.

 دمای احتراق خود به خود

عبارت است از حداقل دمائی که مخلوط هوا و سوخت در غیاب منبع الکتریکی مشتعل شوند. دمای احتراق خود به خود بویژه برای کمپرسورهای هوا بسیار مهم بوده و در انتخاب روغن برای این نوع کمپرسورها باید به آن توجه نمود، چراکه کمپرسورهای فوق شدیدا در معرض آتش گرفتن می باشند.

برای انتخاب روغن مناسبی که بتواند این وظایف را در یک کمپرسور انجام دهد به چند عامل باید توجه کرد انواع مختلف کمپرسور شرایط کارکرد متفاوتی با هم دارند در نتیجه تاثیر آنها بر خواص روغن نیز یکسان نخواهد بود. نوع عملکرد کمپرسوربه شرایط کاری کمپرسور بستگی دارد.

نوع گاز مورد تراکم ، گازهای مختلف می توانند بر روی روغن تاثیر گذار باشند. از اینرو انتخاب روغن سازگار با گاز مورد استفاده در کمپرسوراهمیت بسیار بالایی دارند و در صورتیکه این نکته رعایت نشود امکان بروز مشکلات بسیار جدی برای روغن وکمپرسور و درنتیجه خسارت سنگین به کارخانه وجود دارد. این موضوع بطور ویژه در کمپرسورهای تبریدی که با گازهای سرد کننده مختلفی کار میکنند مورد توجه قرار می گیرد.

22 thoughts on “روغن کمپرسور

 1. با تشکر از توضیحات کامل و خوبتان اگه امکانش هست نحوه شستشوی کمپرسور وبا چه مایعی شسته شود که کمپرسور آسیب نبیند را فرمایید ممنون میشم.

  1. با سلام
   برای شستشو کمپرسور باد ( پیستونی و اسکرو ) شما می توانید از آب گرم و هر مایع یا پودر معمولی که برای شستشو به کار می رود استفاده کنید فقط نکته بسیار مهم که حتما باید رعایت کنید این است که قبل از شستشو کمپرسور، واحد الکتروموتور ( موتور ) را به خوبی بپوشانید تا هیچ گونه آب و مایعی داخل آن نشود در غیر اینصورت باعث می شود که موتور کمپرسور شما بسوزد.

  1. با سلام
   علت کم شدن روغن در کمپرسور پیستونی :
   در کمپرسور پیستونی وقتی لقی بین رینگ و پیستون زیاد می شود باعث می شود که روغن از داخل کارتل وارد سیلندر پیستون شود و چون لقی زیاد هست به سرسیلندر منتقل می شود و از سرسیلندر وارد مخزن می شود.
   که این عامل باعث کم شدن و یا تمام شدن روغن کارتل کمپرسور باد پیستونی می شود.
   ۱-بر اثر کارکرد بیش از حد رینگ و پیستون داخل سیلندر این اتفاق می افتد.
   ۲-اگر کمپرسور شما نو باشد و به تازگی خریداری کرده باشید این اتفاق برایش پیش بیاید به این علت است که در موقع تراشکاری سیلندر و پیستون، لقی بیش از حد بوده است.
   ۳-یا اینکه ظرفیت کمپرسور انتخاب شده شما کمتر از نیاز کاری شما است.

   علت کم شدن روغن در کمپرسور اسکرو :
   ۱-عدم دقت لازم در طراحی ساخت مخزن سپراتور
   ۲-اورینگ زیر میله سرسپراتور خراب شده است.

  1. با سلام

   کف کردن و تغییر رنگ روغن کمپرسور در ۲ صورت اتفاق می افتد :

   ۱- استفاده از روغن موتور به جای روغن هیدرولیک .

   ۲- نامرغوب بودن روغن هیدرولیک

   توجه داشته باشید که روغن هیدرولیک برای کمپرسور باد مناسب هست .

 2. با تشکر قدردانی از مطالبتان.سوال در مورد کمپرسور پیستونی kaeserالمان که روغن اش را روغن کمپرسور اسکرو ریختم مشکلی پیش میاد و چه روغنی پیشنهاد میکنید؟

 3. ضمن‌ تشکر از مطالب ارائه شده .اگر در کمپرسورهای پیستونی از روغن کمپرسور اسکرو استفاده کنیم چه مشکلی پیش میاد.با تشکر از مدیریت کمپرسور اسکرو

  1. با سلام
   روغن هیدرولیکی که در کمپرسور اسکرو استفاده می شود خاصیت چرب کنندگی کمی دارد.
   بنابراین استفاده از روغن هیدرولیک در کمپرسور پیستونی اصلا مناسب نیست چون نمی تواند به خوبی شاتون ها را روغن کاری کند، در نتیجه کمپرسور پیستونی گیرپاچ می کند.
   پس خیلی مهم هست که برای کمپرسور پیستونی از روغن های مخصوص موتور ماشین استفاده شود.

 4. سلام .
  به دلیل اختراعی در زمینه پزشکی که دارم نیاز به کمپرسوری کم وزن و کم صدا که خروجی هوای ۴ بار داشته باشد نیاز دارم .
  ازکمپرسور یخچال استفاده کرده ام ولی درنهایت زمانی که کمپرسور به کار است ولی از ان دستگاه پزشکی برای چند دقیقه استفادهنمیشود از کمپرسور روغن به درون دستگاه ولاجرم بر روی پوست بیمار نشت میکند .
  چاره جلوگیری از این لیک به نظر اساتید محرم چیست.
  بسیار متشکر میشوم از جواب شما

  1. با سلام
   عملکرد کمپرسور یخچال شبیه به کمپرسور باد پیستونی هست این کمپرسورها از نوع oil inject هستند.
   به همین دلیل در این نو از کمپرسورها همراه هوا مقداری روغن وارد مخزن می شود که از آنجا به بقیه قطعات انتقال پیدا می کند در نتیجه کمپرسور یخچال یا کمپرسور باد پیستونی برای دندانپزشکی و صنایع غذایی مناسب نیستند.
   کمپرسورهایی که از نوع oil free هستند ( بدون روغن ) برای دندانپزشکی و صنایع غذایی و داروسازی …. متاسب هستند.

   1. سلام. چون در موقع خاموش شدن این مشکل بوجود می آید بایستی یک عدد چک والو یا شیر یکطرفه در مسیر قرار دهید که فشار برگشت باعث بیرون ریختن روغن کمپرسور نشود.

 5. سلام.
  کمپرسور اسکرو oil inj داریم که تا این لحظه از روغن هیدرولیک ۶۸ استفاده کرده‌ایم.حالا نیاز به هوای تمیز تر داریم. درایر تبریدی همراه با میکروفیلتر تهیه شده‌است ولی نگران حجم زیاد روغن در هوای خروجی کمپرسور هستیم.
  سوال این است که این حجم زیاد روغن در هوا مربوط به نوع روغن انتخابی است یا مربوط به عملکرد ضعیف سپراتور؟استفاده از روغن سنتتیک را با توجه به هزینه‌ی آن چگونه ارزیابی می‌کنید؟
  ممنون

  1. سلام.
   روغن هیدرولیک ۶۸ دقیقا مناسب کمپرسور اسکرو هست و شما از روغن صحیحی استفاده کردید، مشکلی که برای شما بوجود آمده است به احتمال زیاد مربوط به فیلتر سپراتور هست که اشباع شده و زمان تعویض فیلتر سپراتور شما رسیده که با تعویض نمودن آن مشکل برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم ویدیو آموزشی روغن کمپرسور باد را مشاهده کنید.

 6. سلام میخاستم دلیل پرنشدن مخزن باد کمپرسور چیه من درجه بادم از ۲۰بالاتر نمیره؟؟

  1. سلام
   منظور شما از ۲۰ چیست ( بار BAR یا …) ؟
   شما می توانید با شماره شرکت اسکروسازان ۰۲۱۴۶۸۴۴۱۶۷ تماس بگیرید و با مهندس رجبی صحبت کنید .

 7. با سلام
  بهترین ویسکوزیته و دانسیتی جهت کمپرسورهای تیغه ای( Pnuemofore) ایتالیای چیست در کاتولوگ اشاره شده به ویسکوزیته ۱۵۰ با ساعت کارکرد۴۰۰۰ اما بعد از ۳۰۰ ساعت روغن کاملا تیره، مات و غلیظ میشه.

  1. سلام
   در حال حاظر تنوع روغن در ایران نداریم تنها شرکت معتبر در زمینه تولید روغن کمپرسور اسکرو شرکت بهران می باشد که شما بایستی از روغن مخصوص اسکرو VDL68 – VDL100 استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
بادبان| کمپرسور باد | کمپرسور هوا