درایر تبریدی

درایر تبریدی

شرکت بادبان ارائه دهنده اع درایرهای تبریدی با ظرفیتهای متفاوت جهت انواع کمپرسورهای اسکرو پیستونی، لطفا جهت اطلاع از قیمت ها با ما تماس بگیرید

دستگاه درایر تبریدی دستگاه جدا کننده رطوبت و ذرات آب از هوای تولید شده توسط کمپرسور میباشد . دستگاه درایر تبریدی دارای سیستم عملکرد بسیار ساده ای می باشد.

درایر تبریدی با از بین بردن رطوبت و کاهش دمای هوای حاصله از کمپرسور موجب ورود هوای مناسب می شود . رطوبت هوا و ذرات آب موجود در آن باعث خورده شدن قطعات فلزی و کاهش طول عمر آن ها می شوند. به طور کلی دستگاه درایر تبریدی در تمامی مکان هایی که از سیستم کمپرسور هوا برای تهویه هوا استفاده می کنند کاربردی است . اما به دلیل حساسیت در برخی مکان ها نیاز بیشتری برای نصب آن ها احساس می شود.

درایر تبریدی چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از پارامترهای مهم در صنعت پنوماتیک، بحث کیفیت هوای فشرده مورد استفاده در خط تولید است. صنایع جهت کاهش هزینه های ناشی از اثرات مخرب رطوبت هوای فشرده از سیستم های خشک کن هوای فشرده (درایر) استفاده می کنند.

از عمده اثرات مخرب رطوبت در سیستم هوای فشرده می توان به موارد ذیل اشاره کرد

ایجاد رسوب در خطوط لوله هوای فشرده، خوردگی در خطوط لوله و تجهیزات پنوماتیک، افزایش هزینه های تعمیرات قطعات و تجهیزات پنوماتیکی (جکها ، اتصالات پنوماتیکی ، شیرالات و…)، ایجاد خطا در اندازه گیری تجهیزات ابزار دقیق ،کاهش کیفیت در تولیدات و نهایتا افزایش هزینه های ناشی از وجود رطوبت در سیستم هوای فشرده می گردد.

خشک بودن هوای فشرده ی مورد استفاده در صنایع یکی از موارد بسیار با اهمیت برای حفاظت از سامانه ی هوای فشرده به شمار می رود همواره هوای محیط که به درون کمپرسور دمیده می شود دارای رطوبت می باشد. میزان این رطوبت اغلب به پارامتر دما بستگی دارد به طوری که هر چه دما بیشتر باشد مقدار رطوبت بیشتری در هوا دیده می شود. هنگامی که هوای فشرده خنک باشد، این رطوبت بیشتر شده و ممکن است آسیب جدی به سامانه ی توزیع و انتقال هوا و سایر تجهیزات وارد کند.

کمپرسور پیستونی باد

بنابراین به منظور دستیابی یه یک هوای کاملا خشک ، میعانات باید جدا و حذف شوند خشک کردن به این معنی است که هوای فشرده شده ، خنک ‌شده و مقدار آب زیادی تقطیر میشود و می‌تواند جدا شود . بعد از خنک کاری هوا و تقطیر آب، هوای متراکم به اندازه دمای محیط گرما داده شده، به طوریکه عمل تقطیر در بیرون سیستم لوله صورت نگیرد.

اصول کار درایر ها تبریدی به این گونه است که هوای فشرده مرطوب ابتدا وارد یک مبدل حرارتی می شود. هوای گرم ورودی بر اثر مجاورت با هوای سردی که می خواهد از درایر خارج شود تا حدودی خنک می شود و سپس هوا وارد اپراتور می شود ، بخار موجود در هوا به مایع تبدیل می گردد. این مایع به وسیله شیر تخیله برقی جدا شده و از سیستم خارج می شود. در نهایت هوای خشک از مبدل حرارتی عبور کرده و در اثر مجاورت با هوای گرم ورودی ، مجددا گرم شده و یک جریان هوای خشک و با دمای نرمال از درایر خارج می گردد.

نکات مهم قبل از خرید و نصب و راه اندازی درایر تبریدی کمپرسور

  • ظرفیت درایر تبریدی کمپرسور باید متناسب با ظرفیت کمپرسور باشد
  • انتخاب محیط مناسب و سرپوشیده و دور از تابش نور خورشید مستقیم و دارای هوای پاک و بدون گرد و غبار و خشک
  • لوله کشی متناسب با هوای خروجی و ظرفیت کمپرسور
  • قراردادن درایر تبریدی در دمای محیط متعادل
  • جلوگیری از واژگون شدن و خم شدن زمان تخلیه بار
  • سرویس دوره ای

نحوه عملکرد دستگاه درایر تبریدی

معمولا هوای خارج شده از کمپرسور ۲۰ تا ۳۰ درجه گرم تر از هوای محیط است. به دلیل وجود آب و روغن در داخل کمپرسور، هوای خارج شده از آن خشک و خالص نیست. با نصب دستگاه درایر تبریدی موجب خالص شدن هوا و کاهش رطوبت آن می شوید.

هوای فشرده دارای رطوبت ابتدا وارد مبدل حرارتی می شود. هوای گرم ورودی پس از قرار گرفتن در مجاورت هوای سردی که قصد خروج از دستگاه درایر تبریدی دارد، تا حدودی خنک می شود. سپس این هوا وارد اواپراتور شده و در این قسمت دمای آن تا ۳ درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

هنگامی که هوا سرد می شود، بخار موجود در هوا به مایع تبدیل شده و این مایع به وسیله شیر تخیله برقی از سیستم خارج می شود. در نهایت هوای خشک پس از عبور از مبدل حرارتی و در اثر مجاورت با هوای گرم ورودی، مجددا گرم شده و یک جریان هوای خشک و با دمای نرمال از دستگاه درایر تبریدی خارج می گردد.

پمپ باد

انواع دستگاه درایر تبریدی

به صورت کلی دستگاه درایر تبریدی به دو دسته چرخشی و غیر چرخشی تقسیم میشود.درایر های غیر چرخشی متداول ترین نوع دستگاه درایر تبریدی هستند که به دلیل کارایی بالا و قیمت پایین خود از استقبال زیادی رو به رو شده اند. درایر های گردشی قابلیت تنظیم میزان سرد کنندگی بر اساس هوای مصرفی را دارند که این ویژگی برای صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار مفید است ولی به دلیل قیمت تمام شده بالای این مدل درایر ها استقبال زیادی از آن ها نشده است

3 thoughts on “درایر تبریدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
بادبان| کمپرسور باد | کمپرسور هوا