آنلودر کمپرسور اسکرو چیست (Unloader valve)

آنلودر کمپرسور اسکرو شیر کنترل کننده هوا ورودی به داخل ایرند ( بلوک هواساز ) کمپرسور اسکرو می باشد . زمانیکه واحد هواساز توسط الکتروموتور در حال چرخش هستند . این شیر وظیفه کنترل ورود و یا عدم ورود هوا را به داخل هواساز را به عهده دارد.

این فرایند تا زمانیکه فشار در داخل مخزن به میزان مناسبی نرسیده باشد ادامه پیدا می کند به عبارتی این شیر ورود هوا را به درون Airend را باز می کند تا هواساز بتواند فرایند فشرده سازی را انجام دهد.

آنلودر کمپرسور

در کمپرسورهای اسکرو کنترل فشار هوا توسط آنلودر یا رگولاتور انجام میگیرد که عمل باز و بسته شدن آنلودر توسط شیر برقی متصل به آنلودر که در حالت عادی بسته بوده و در هنگام جریان باز می گردد تا مکش هوا توسط ایرند انجام پذیرفته و به سمت فشرده سازی میرود .

به محض اینکه فشار به میزان استاندارد رسید این شیر بسته می شود و از این پس فرایند مکش هوا داخل هواساز متوقف می شود.

خوب است بدانید که اسکرو از نظر لغوی به معنی پیچ هست و فرایند متراکم کردن هوا در محفظه ای به اسم بلوک اسکرو یا Air End بوسیله یکسری پیچ که نر و مادگی هستند و این پیچ ها خیلی به هم نزدیک هستند و فاصله اشون از هم خیلی کم هست قرار دارند و در حال چرخش هستند .

کمپرسور اسکرو می تواند برای شما هوای فشرده را با فشار و ظرفیت های متنوع و بیشتری را تولید کند .

چگونه آنلودر کمپرسور اسکرو در حالت Unload قرار می گیرد ؟

هنگامیکه فشار درون مخزن به میزان استاندارد رسید، آنلودر دریچه ورودی هوا را می بندد، که در این زمان همچنان که هواساز کمپرسور در حال کار کردن است ولیکن با این وجود هیچ گونه هوایی وارد آن نمی شود.

در نهایت فرایند فشرده سازی صورت نمی گیرد و فشار بالا نمی رود. که به عبارتی به این حالت آنلود Unload می گویند.

آنلودرها به صورت ترکیبی هستند به عبارت دیگر از یک شیر مکانیکی به همراه شیر برقی می باشند.

آنلودر کمپرسور اسکرو

آنلودر کمپرسور اسکرو چگونه و در چه زمانی ، کمپرسور را زیر بار قرار می دهد
هنگامیکه دوباره مصرف هوا صورت می پذیرد باعث می شود که فشار درون مخزن کم شود ( به عنوان مثال فشار ۸ بار می شود ) فرمان باز شدن دریچه آنلودر صادر می شود و هوا به درون هواساز مکش می شود. که در اصطلاح کمپرسور اسکرو در وضعیت Load قرار می گیرد.

لازم به توضیح است که بر اساس سایز کمپرسور و سایز هواساز، اندازه و ابعاد آنلودر کمپرسور اسکرو نیز تغییر می کند.

سیستم آنلود کردن کمپرسور ها یا همون بی بار کردن اونها به منظور کنترل ظرفیت سیستم سرمایشی انجام میشه. بی بار کردن یعنی اینکه مقدار مبرد جریانی به کمپرسور رو کاهش می دن تا سرمایش کمتری در اواپراتور داشته باشیم.

این کار به روش های مختلفی انجام میشه که یکی از ساده ترین روشهای اون اینه که برای این منظور معمولا یک لوله بای پس از خط مکش به خط دهش کمپرسور کشیده می شه و در بین مسیر اون یک شیر برقی قرار می دن. تعداد ۴ لوله بای پاس و ۴ شیر برقی رو برای یک کمپرسور به طور معمول در نظر می گیرن که هر کدوم ۲۵ درصد از بار سرمایش رو کاهش میده.

آنلودر در کمپرسور اسکرو چیست (Unloader valve)

روش کار به این صورت هست که یک ترموستات ۴ مرحله ای برای فرمان به هر یک از آنلودرها استفاده میشه و وقتی دمای اپراتور به حد تنظیم شده بر روی ست پوینت مرحله اول میرسه اولین شیر برقی رو باز میکنه تا ۲۵ درصد از مبرد جریانی بدون اینکه به کمپرسور وارد بشه مستقیما به خط دهش انتقال پیدا کنه.

این کار در هر مرحله بعد از رسیدن دمای اپراتور به هر یک از دماهای تنظیم شده صورت میگیره تا جایی که نهایتا کمپرسور خاموش میشه.

کمپرسور پیستونی باد

کمپرسورهای پیستونی مجهز به سیستم کلاچ یا unloader می باشند که بطو ر اتوماتیک (برقی ) بار را از روی کمپرسور برداشته و کمپرسور خنثی کار میکند . این دستو رالکتریکی می تواند از طریق سنسور یا سیستم کنترلی تهویه به Unloder داده شود . مکانیز کاری آن نیز روی کمپرسورهای مختلف متفاوت است معمولاً روی سوپاپ تخلیه نصب می شود.

پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید : چگونه کمپرسور اسکرو را تعمیر کنیم ؟

2 thoughts on “آنلودر کمپرسور اسکرو چیست (Unloader valve)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
بادبان| کمپرسور باد | کمپرسور هوا